ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI 5. ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI

30 Haziran 2024 Pazar 14:09
ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI 5. ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI

-

Ormanlar...

Ağaçlar, bitkiler, böcekler, irili ufaklı memeliler, sürüngenler, mantarlar, kuşlar, likenler ve diğerlerinin bir arada oldukları en önemli karasal ekosistem...

Suyu ve toprağı koruyan...

Orman birbirine bağımlı canlılar topluluğu...

Bir ormanı oluşturan ağaçlar dışındaki varlıklar da çok önemlidir.

Flora ve faunanın olmadığı yere orman denilemez.

Onları tanımadan ormanı anlayamayız.

Bir geyik sürüsü, av arayan bir kurt, yavruların bulunduğu bir domuz sürüsü, ağaç oymakla meşgul bir ağaçkakan, bir yılan, güzel bir kardelen veya orkide, bir liken, muhteşem bir ışıkta güzel bir mantar...

Ve tabi ki ormanın sahibi değil sakini olması gereken insan!

Belki çok yakından ya da biraz uzaktan/genelden kareler bulacağız.

Kısacası ormanı orman yapan bu dünyanın fotoğraflarının peşinde olacağız.

Yarışmanın Amacı ve Konusu:

Ormanlar sanatın hemen bütün alanlarında insanlara esin kaynağı olmuşlardır. Gerçekten de ağaç toplulukları ve ormanlar karasal ekosistemler içinde en görkemli ve etkileyici olanıdır. Bir yerde orman örtüsünün varlığı o yeri ekonomik, ekolojik ve estetik bakımdan değiştirmekte, çevresinin yaşam kalitesini bütün canlılar için iyileştirmektedir.

Yarışmanın amacı, Ülkemizin ormanlarının farkındalığını artırmak ve ormanlarımızın toplumun tüm kesimlerince korunması ve sahiplenilmesine katkı sunmaktır.

Bu yarışma, Türkiye’nin ve Türkiye ormanlarının ulusal ve uluslararası platformlardaki tanıtımı açısından önem taşımaktadır.

“Ormanın Sakinleri” fotoğraf yarışmasının konusu, Türkiye ormanlarının doğal güzellik ve çeşitliliğini yansıtan ve Türkiye sınırları içerisinde yer alan ormanlar ve ormanların barındırdığı her şeyi kapsamaktadır.

Yarışmaya Katılmak için: Başvuru İçin Tıklayın (TFSF)

Yarışma ile ilgili şartname için: TIKLA İNDİR

18 Yaş altı için muvafakatname: TIKLA İNDİR

Duyurular-2024/64