Orman Mühendisi

Orman Mühendisleri Odası

Genel Başkanı

1971 yılında Trabzon’un Araklı ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Araklı ilçesinde, lise öğrenimini Trabzon Lisesi’nde bitirdikten sonra 1992 yılında KTÜ Orman Fakültesi’nden mezun oldu. Akademik kariyerin gerekliliğine inanan TÜRKYILMAZ Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde Yüksek Lisans Programı’na Özel Öğrenci Statüsü ile başladı. Düzce Üniversitesi Silvikültür Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yapmaktadır. Ayrıca aynı Üniversitenin Orman Fakültesi’nde 2010-2014 yıllarından öğretim görevlisi olarak “Ormancılık Mevzuatı ve Uygulamaları” dersleri de verdi. 1993-2005 yıllarında Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde muhtelif Orman İşletme Müdürlüklerinde Orman İşletme Şefi ve Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 2005-2008 yıllarında Orman İşletme Müdürü ve Şube Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 2008-2011 yıllarında Bolu Orman Bölge Müdür Yardımcılığı, 2011–2014 yıllarında Sakarya Orman Bölge Müdürü olarak görevini sürdürdü. 2014 yılında Orman Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı’na Müfettiş olarak atanan Hasan TÜRKYILMAZ aktif görevine Başmüfettiş olarak devam etmektedir. Siyasi yaşamına lise yıllarında Refah Partisi ile başlayarak; 1999 yılında Fazilet Partisi’nden Düzce İli Beyköy Belediye Başkan Adayı oldu. 2001 yılında ise Ak Parti Düzce Teşkilatlarının kuruluşunda görev aldı. 2004 yılında Ak Parti’den Beyköy Belediye Başkan Aday Adayı, 2015 yılı 7 Haziran seçimlerinde de Ak Parti Düzce Milletvekili Aday Adayı oldu.

Sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmalarına üniversite yıllarında Yavuz Selim Vakfı ile başladı. Sırasıyla Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği’nin değişik kademelerinde hizmetler verdi. 2005-2008 dönemlerinde iki kez olmak üzere MEMUR-SEN konfederasyonuna bağlı TOÇ BİR SEN Yönetim Kurulunda Genel Başkan Yardımcısı olarak sendikal mücadelede bulundu. Ayrıca Cihannüma Derneği yönetim kurulu üyeliği, Sakarya Orman Gençlik Spor Kulübü başkanlığı görevlerinde bulundu. Halen, Dünya Helal Vakfı kurucular kurulu üyeliği/Yönetim Kurulu Üyeliği ve Dostluk Kervanı Yardımlaşma Derneği yönetim kurulu başkanlığı görevini fiilen yürütmektedir. 01.04.2018 tarihinde yapılan TMMOB Orman Mühendisleri Odası 47. Dönem seçimlerini kazanarak Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanlığı görevine seçildi. TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanlığı döneminde yaptığı başarılı çalışmaları ile 05.07.2020 tarihinde yapılan TMMOB Orman Mühendisleri Odası 48. Dönem seçimleri neticesinde tekrar Oda Genel Başkanlığı’na seçilmiş olup görevine devam etmektedir. 49. Dönem Orman Mühendisleri Odası şube seçimlerinde 15 şube başkanlığının tamamında Birliğe Çağrı Ekibi ile başarı elde ederek TMMOB’da bir ilkin oluşması sağlandığı gibi tüm şubelerin ve genel merkezin yerli ve milli değerlere sahip aynı zihniyetten oluşan bir ekip ile yönetilmesi de sağlanmıştır.

Kişisel anlamda sürekli gelişmek ve ilerlemenin önemine inandığı için; İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsünün düzenlemiş olduğu Yönetici Geliştirme Semineri’ne katılarak İşletme İktisadi Enstitüsü Sertifikası, EDUSER Üst Düzey Yönetici Geliştirme Eğitimi, Kriz Yönetimi, Zaman Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, 5S Prensibi, Halkla İlişkilerde İletişim, Kişisel Performans Geliştirme Eğitimleri aldı. İSO 9001: 2000 İç Denetim Eğitimi, İthalat İhracat, Girişimcilik eğitimleri sonucu Başarı Belgeleri alarak kişisel gelişimine katkı sağlamaya çalışmıştır. Çalışma hayatı ve sosyal yaşamı münasebeti ile Türkiye’nin 81 ilini ve 15 ülkeyi görme imkânı bulan, Hasan TÜRKYILMAZ, evli ve üç çocuk babasıdır.